Skip to content

8 E Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 20, 2019

Property Information

Block9
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
34%
Improvement Value:$345,200
66%
Total Assessment$523,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,139+14.6%
2024$7,973+4.1%
2023$7,658+2.4%
2022$7,480+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,715DeedBook 11151, Page 479

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 10983, Page 1614Recorded10/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920