Skip to content

316 W Browning RdOaklyn, NJ 08107

Built 1929

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block135
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,400
30%
Improvement Value:$493,300
70%
Total Assessment$705,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,136+2.8%
2024$14,722+4.1%
2023$14,141+2.4%
2022$13,813+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 11422, Page 1906

Property Sale

Sale
$469,000
Sq Ft1,792DeedBook 11169, Page 1625Recorded7/15/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 10854, Page 47Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$44,500

Property Built

Built

Year Built: 1929