Skip to content

229 W Franklin AveCollingswood, NJ 08108

Built 1936

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block143
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
46%
Improvement Value:$230,700
54%
Total Assessment$427,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,379+1.5%
2024$8,256+4.1%
2023$7,929+2.4%
2022$7,746+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,178DeedBook 11158, Page 1350

Property Built

Built

Year Built: 1936