Skip to content

307 Newton AveCollingswood, NJ 08108

Built 1945

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 20, 2005

Property Information

Block186
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,800
42%
Improvement Value:$277,500
58%
Total Assessment$478,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,984+1.5%
2024$8,852+4.1%
2023$8,502+10.1%
2022$7,721+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,274DeedBook 8347, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1945