Skip to content

714 Dwight AveOaklyn, NJ 08107

Built 1932

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block145
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description1.5SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,100
37%
Improvement Value:$256,900
63%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,362+1.5%
2024$6,268+4.1%
2023$6,020+2.4%
2022$5,881+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 12941, Page 505

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,470DeedBook 12544, Page 1047

Property Built

Built

Year Built: 1932