Skip to content

39 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Dec 27, 2005

Property Information

Block14
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,853
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,200
41%
Improvement Value:$250,700
59%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,495+1.5%
2024$8,370+4.1%
2023$8,039+2.4%
2022$7,853+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900

To:

Sq Ft1,853DeedBook 8096, Page 1951

Property Sale

Sale
$137,300
DeedBook 7862, Page 1605

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5084, Page 906

Property Sale

Sale
$55,900
DeedBook 4096, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1920