Skip to content

1005 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2014

Property Information

Block151
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
48%
Improvement Value:$162,100
52%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382+1.5%
2024$7,273+4.1%
2023$6,986+2.4%
2022$6,824+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 9289, Page 1663

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5166, Page 387

Property Sale

Sale
$26,000

Property Built

Built

Year Built: 1916