Skip to content

327 Sloan AveOaklyn, NJ 08107

Built 1924

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Nov 5, 2013

Property Information

Block151
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,600
39%
Improvement Value:$230,700
61%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,780+1.5%
2024$5,695+4.1%
2023$5,470+2.4%
2022$5,343+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$134,900

To:

Sq Ft1,614DeedBook 9920, Page 1720

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 8219, Page 1746

Property Sale

Sale
$27,000

Property Built

Built

Year Built: 1924