Skip to content

817 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1942

Last Sale Price
$72,900
Last Sale Date
Sep 27, 2002

Property Information

Block153
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,000
44%
Improvement Value:$187,400
56%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,374+1.5%
2024$7,266+4.1%
2023$6,979+2.4%
2022$6,817+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$72,900

To:

Sq Ft1,348DeedBook 5272, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1942