Skip to content

313 Comly AveOaklyn, NJ 08107

Built 1942

Last Sale Price
$78,250
Last Sale Date
Jul 27, 2001

Property Information

Block153
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,800
51%
Improvement Value:$133,400
49%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,772+1.5%
2024$5,687+4.1%
2023$5,462+2.4%
2022$5,336+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$78,250

To:

Sq Ft1,360DeedBook 5182, Page 812

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5107, Page 781

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4163, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1942