Skip to content

335 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1902

Last Sale Price
$45,900
Last Sale Date
Jul 26, 1979

Property Information

Block155
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,800
39%
Improvement Value:$257,400
61%
Total Assessment$422,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,958+1.5%
2024$7,837+4.3%
2023$7,518+2.5%
2022$7,338+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$45,900

To:

Sq Ft1,692

Property Built

Built

Year Built: 1902