Skip to content

421 Cattell AveOaklyn, NJ 08107

Built 1952

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 20, 2007

Property Information

Block157
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
43%
Improvement Value:$216,800
57%
Total Assessment$381,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,529+1.5%
2024$7,419+4.1%
2023$7,125+2.4%
2022$6,960+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,274DeedBook 8843, Page 1940

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4239, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1952