Skip to content

412 Taylor AveOaklyn, NJ 08107

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2010

Property Information

Block160
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
51%
Improvement Value:$160,200
49%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,646+1.5%
2024$7,533+4.1%
2023$7,236+2.4%
2022$7,068+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924