Skip to content

721 Cattell AveOaklyn, NJ 08107

Built 1934

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block175
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,003
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
36%
Improvement Value:$293,400
64%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,142+1.5%
2024$8,022+4.1%
2023$7,705+2.4%
2022$7,527+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft2,003DeedBook 5027, Page 827

Property Sale

Sale
$31,000

Property Built

Built

Year Built: 1934