Skip to content

1 Center StCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 8, 2021

Property Information

Block33
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,347
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
50%
Improvement Value:$175,700
50%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,215+1.5%
2024$7,109+4.1%
2023$6,828+2.4%
2022$6,670+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,347DeedBook 11678, Page 928

Property Sale

Sale
$97,852
DeedBook 8108, Page 650

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 7362, Page 1484

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3920, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1900