Skip to content

159 New Jersey AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block33
Lot39
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
48%
Improvement Value:$178,800
52%
Total Assessment$346,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,831+1.5%
2024$6,731+4.1%
2023$6,465+2.4%
2022$6,315+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,314DeedBook 9960, Page 622

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 9830, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1910