Skip to content

701 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block87
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SBFAEP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,400
36%
Improvement Value:$372,700
64%
Total Assessment$580,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,497+1.5%
2024$10,342+4.1%
2023$9,934+2.4%
2022$9,704+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 10787, Page 516Recorded12/16/2017

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 9874, Page 1828Recorded9/3/2013

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4163, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1916