Skip to content

24 Frazer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1902

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block37
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,100
33%
Improvement Value:$397,100
67%
Total Assessment$594,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,703+1.5%
2024$11,531+13.5%
2023$10,158+2.4%
2022$9,922+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft2,592DeedBook 12436, Page 1291

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,270DeedBook 10261, Page 1483Recorded8/27/2015

Property Sale

Sale
$30,000

Property Built

Built

Year Built: 1902