Skip to content

169 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Jul 19, 2004

Property Information

Block40
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,491
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,800
47%
Improvement Value:$189,400
53%
Total Assessment$356,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,742+1.5%
2024$6,643+4.1%
2023$6,380+2.4%
2022$6,232+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900

To:

Sq Ft1,491DeedBook 7534, Page 1652

Property Built

Built

Year Built: 1928