Skip to content

28 E Stiles AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Dec 5, 2003

Property Information

Block50
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class27
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,000
44%
Improvement Value:$215,600
56%
Total Assessment$383,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405+1.5%
2024$7,296+4.1%
2023$7,008+2.4%
2022$6,846+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

To:

Sq Ft1,490DeedBook 7327, Page 1887

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 4134, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1928