Skip to content

126 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1914

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block41
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,300
36%
Improvement Value:$333,200
64%
Total Assessment$520,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,486+1.5%
2024$11,317+4.1%
2023$10,870+2.4%
2022$10,618+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,618DeedBook 11223, Page 1336

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 8905, Page 574

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7348, Page 1684

Property Built

Built

Year Built: 1914