Skip to content

17 Penn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1909

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block52
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
42%
Improvement Value:$259,800
58%
Total Assessment$447,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,601+1.5%
2024$9,459+4.1%
2023$9,086+3.9%
2022$8,743+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,614DeedBook 11879, Page 1341

Property Built

Built

Year Built: 1909