Skip to content

502 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2002

Property Information

Block48
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,642
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,900
42%
Improvement Value:$279,400
58%
Total Assessment$478,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,148+1.5%
2024$10,984+4.1%
2023$10,550+2.4%
2022$10,306+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 4142, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1904