Skip to content

514 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1957

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 15, 2016

Property Information

Block48
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,389
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
41%
Improvement Value:$266,500
59%
Total Assessment$451,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,853+1.5%
2024$9,708+4.1%
2023$9,324+2.4%
2022$9,108+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,609DeedBook 10398, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1957