Skip to content

512 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 1980

Property Information

Block48
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1.5SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,800
48%
Improvement Value:$224,000
52%
Total Assessment$430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,044+1.5%
2024$10,881+4.1%
2023$10,451+2.4%
2022$10,209+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926