Skip to content

506 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1909

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block48
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,100
34%
Improvement Value:$368,700
66%
Total Assessment$558,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,622+1.5%
2024$12,437+4.1%
2023$11,945+2.4%
2022$11,669+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,272DeedBook 11270, Page 1025

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4023, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1909