Skip to content

1049 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block52
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
Description2SFB2G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
53%
Improvement Value:$266,000
47%
Total Assessment$566,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,570+0.1%
2024$19,554+2.4%
2023$19,091+114.4%
2003$8,905+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 12001, Page 1423