Skip to content

1031 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block52
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,000
42%
Improvement Value:$348,000
58%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,376+1.6%
2024$17,095+3.9%
2023$16,447+2.3%
2022$16,085+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12501, Page 1674Recorded1/23/2024

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3989, Page 202