Skip to content

227 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1921

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block5
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class27
Description2SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
42%
Improvement Value:$233,300
58%
Total Assessment$401,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,604+1.5%
2024$8,477+4.1%
2023$8,142+2.4%
2022$7,954+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 11158, Page 764

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5149, Page 820

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 4098, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1921