Skip to content

237 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1921

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block5
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class27
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,600
40%
Improvement Value:$235,800
60%
Total Assessment$391,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,703+1.5%
2024$6,604+4.1%
2023$6,344+4.1%
2022$6,096+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,574DeedBook 12613, Page 1300

Property Sale

Sale
$189,500

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 11113, Page 896Recorded4/15/2019

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 10511, Page 1790Recorded10/31/2016

Property Sale

Sale
$21,500

Property Built

Built

Year Built: 1921