Skip to content

229 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block5
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class27
Description2SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,600
42%
Improvement Value:$219,300
58%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,118+1.5%
2024$7,013+4.1%
2023$6,736+2.4%
2022$6,580+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 9874, Page 1463Recorded9/3/2013

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 9473, Page 1014

Property Built

Built

Year Built: 1921