Skip to content

24 Ardmore TerCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block5
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,000
38%
Improvement Value:$293,600
62%
Total Assessment$475,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,158+1.5%
2024$9,024+4.1%
2023$8,667+2.4%
2022$8,467+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 12709, Page 813

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 10965, Page 1017Recorded9/13/2018

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 7989, Page 788

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4048, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1920