Skip to content

919 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block70
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,229
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,900
29%
Improvement Value:$563,200
71%
Total Assessment$789,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,456+1.5%
2024$17,199+5.7%
2023$16,270+2.4%
2022$15,887+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft3,229DeedBook 11760, Page 1798

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 8388, Page 1801

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5253, Page 316

Property Sale

Sale
$66,000

Property Built

Built

Year Built: 1934