Skip to content

107 Conard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block70
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,500
40%
Improvement Value:$292,100
60%
Total Assessment$486,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,895+1.5%
2024$8,764+4.1%
2023$8,418+2.4%
2022$8,223+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8566, Page 1261

Property Built

Built

Year Built: 1925