Skip to content

947 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1908

Last Sale Date
Nov 8, 2016

Property Information

Block70
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,903
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
45%
Improvement Value:$248,000
55%
Total Assessment$453,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,509+1.5%
2024$11,340+4.1%
2023$10,892+2.4%
2022$10,640+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908