Skip to content

113 Conard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1960

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block70
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,400
35%
Improvement Value:$361,900
65%
Total Assessment$559,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,504+1.5%
2024$9,364+4.1%
2023$8,994+2.4%
2022$8,786+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 11746, Page 723

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 8712, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1960