Skip to content

133 E Linden AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$625,111
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block54
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
30%
Improvement Value:$445,900
70%
Total Assessment$633,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,173+1.5%
2024$12,980+4.1%
2023$12,467+2.4%
2022$12,178+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$625,111

To:

Sq Ft2,736DeedBook 11747, Page 1508

Property Sale

Sale
$459,900

From:

To:

Sq Ft2,176DeedBook 10132, Page 1281Recorded1/12/2015

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 9472, Page 1903

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 9309, Page 1490

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4240, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1900