Skip to content

729 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1909

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 9, 2001

Property Information

Block88
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
41%
Improvement Value:$297,500
59%
Total Assessment$507,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,477+1.5%
2024$10,323+4.1%
2023$9,915+2.4%
2022$9,686+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,518DeedBook 5142, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1909