Skip to content

7 E Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block8
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,600
40%
Improvement Value:$283,500
60%
Total Assessment$473,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,632+1.5%
2024$9,490+4.1%
2023$9,115+2.4%
2022$8,904+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,538DeedBook 8672, Page 917

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4183, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1920