Skip to content

730 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$19,511
Last Sale Date
Sep 16, 1999

Property Information

Block95
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,700
31%
Improvement Value:$358,300
69%
Total Assessment$523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,823+1.6%
2024$11,632+3.9%
2023$11,191+2.3%
2022$10,945+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$19,511

To:

DeedBook 5045, Page 269