Skip to content

13 E Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 14, 2019

Property Information

Block8
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
47%
Improvement Value:$207,300
53%
Total Assessment$391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,123+1.5%
2024$8,003+4.1%
2023$7,687+2.4%
2022$7,509+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 11098, Page 1719Recorded3/26/2019

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 9451, Page 1665

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 3973, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1925