Skip to content

29 Eastmont Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1971

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jan 22, 2001

Property Information

Block10901
Lot36
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage2,695
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
19%
Improvement Value:$175,900
81%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,502+2.7%
2024$8,278+4.4%
2023$7,932+0.9%
2022$7,862+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,695DeedBook 5138, Page 230

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4608, Page 604

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4379, Page 261

Property Sale

Sale
$36,935

Property Built

Built

Year Built: 1971