Skip to content

456 Tansboro Road

Berlin, NJ 08009

Built 1900

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block1502
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningPC2
Sq Footage1,940
Acreage2.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
32%
Improvement Value:$109,400
68%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,251+2.7%
2024$6,086+4.4%
2023$5,831+0.9%
2022$5,780+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,940DeedBook 11489, Page 235

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 10629, Page 1675Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 9344, Page 1202

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 8000, Page 1569

Property Built

Built

Year Built: 1900