Skip to content

46 Washburne Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2005

Property Information

Block4919
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,330
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
22%
Improvement Value:$163,300
78%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,878+2.8%
2024$7,663+4.5%
2023$7,332+0.9%
2022$7,265+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,375

Property Built

Built

Year Built: 1978