Skip to content

8 Arcadian Drive

Sicklerville, NJ 08081

Built 1989

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block5811
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,744
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
21%
Improvement Value:$257,700
79%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,709+2.7%
2024$12,373+4.4%
2023$11,855+0.9%
2022$11,751+18.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,744DeedBook 11171, Page 542

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,744DeedBook 9886, Page 1990Recorded9/23/2013

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4498, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1989