Skip to content

543 Spring Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1890

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block7101
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,248
Acreage1.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
37%
Improvement Value:$78,600
63%
Total Assessment$124,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,870+2.7%
2024$4,741+4.4%
2023$4,543+0.9%
2022$4,503+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 12949, Page 345

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 10568, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1890