Skip to content

211 W Ocean AvenueVillas, NJ 08251

Built 1945

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Jun 21, 2000

Property Information

Block111
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage680
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,400
71%
Improvement Value:$32,800
29%
Total Assessment$111,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,251+1.6%
2024$2,215+6.4%
2023$2,083+1.7%
2022$2,048+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

Sq Ft680DeedBook 2866, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1945