Skip to content

33 Kentucky AvenueVillas, NJ 08251

Built 1955

Last Sale Price
$25,011
Last Sale Date
Mar 30, 1994

Property Information

Block328
Lot33
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage680
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
69%
Improvement Value:$33,800
31%
Total Assessment$107,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,182+1.6%
2024$2,147+6.4%
2023$2,019+1.7%
2022$1,986+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$25,011

To:

Sq Ft680DeedBook 2451, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$28,500
DeedBook 1424, Page 1016

Property Built

Built

Year Built: 1955