Skip to content

1 E Wilde AvenueVillas, NJ 08251

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block257
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description2S-CB-2-3AG
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage912
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
48%
Improvement Value:$75,800
52%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,951+1.6%
2024$2,904+6.4%
2023$2,731+1.7%
2022$2,686+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 2888, Page 990

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 2163, Page 59

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 1513, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1961