Skip to content

34 Tennessee AvenueVillas, NJ 08251

Built 1958

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block328
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage771
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
71%
Improvement Value:$31,900
29%
Total Assessment$111,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,265+1.6%
2024$2,229+6.4%
2023$2,096+1.7%
2022$2,061+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft771DeedBook 4050, Page 236

Property Sale

Sale
$222,500

From:

To:

Sq Ft771DeedBook 3930, Page 447Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$112,500

From:

To:

Sq Ft771DeedBook 3551, Page 786Recorded9/12/2013

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3068, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1958